karteczka
11 Wrz
11:56

Jaki okap do lokalu gastronomicznego?

Okapy ważne są w naszych kuchniach prywatnych, a więc tym bardziej nie możemy o nich zapomnieć w lokalach gastronomicznych. Nie da się więc ukryć, że muszą się one znaleźć na wyposażeniu gastronomii mniejszej i większej. Wszystko dla poprawy komfortu pracy w takich warunkach, a także zwiększenia bezpieczeństwa. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że sprawna wentylacja jest tutaj podstawą i zapewnia odpowiedni przepływ powietrza. Jaki zatem okap wybrać, chcąc mieć wyposażenie gastronomii na miarę dwudziestego pierwszego wieku?

Przeciw grzybom i pleśniom

Zanim przejdziemy do samych okapów, zauważmy tutaj, że są one niezbędne między innymi dlatego, że zabezpieczają przed rozwojem grzybów i pleśni, co akurat w kuchniach niemających odpowiedniej wentylacji będzie tylko kwestią czasu. Trzeba bowiem sobie otwarcie powiedzieć, że jest to środowisko dość wilgotne, a więc idealnie nadające się dla takich bakterii. Jeśli będzie ono dobrze wentylowane, do ich powstania nie dojdzie.

Parametry

Przechodząc natomiast do samych okapów, to pomyśleć tutaj trzeba przede wszystkim o tym, aby były one wydajne. Zwykłe okapy na wyposażeniu gastronomii raczej się nie sprawdzą, a nieprzyjemne zapachy z kuchni będą docierać do sali dla gości, na co pozwolić sobie nie możemy. Dlatego też niezbędny będzie dobry i wydajny okap gastronomiczny, który to uniemożliwi. Zwykłe okapy nie usuną bowiem z powietrza wilgoci i nadmiaru zapachów, a jedynie je wymieszają.

« »

Dodaj komentarz