obrus
17 Paź
11:55

Jak wyposażyć lokal gastronomiczny?

Każdy właściciel punktu gastronomicznego musi przede wszystkim dobrze zastanowić się nad tym, w jaki sprzęt go wyposażyć. Wydawać by się mogło, że dziś nie jest to zadanie trudne, bo jednak hurtowni gastronomicznych jest na rynku wiele. Poza tym urządzenia, które muszą się tutaj znaleźć, kupić możemy przecież także i od innych, choć w tym przypadku będą to już tylko i wyłącznie urządzenia używane. Niezależnie jednak od tego, czy kupicie go w hurtowni gastronomicznej, czy może nabędziecie go z drugiej ręki, musicie przede wszystkim wiedzieć, w co taki lokal wyposażyć. Nie da się ukryć, że wiele w tym kontekście zależy od specyfikacji takiego punktu. Spróbujcie zajrzeć do fabryki maszyn gastronomicznych Gort.

Kawiarnie i klubokawiarnie

W przypadku kawiarni na pewno będziecie musieli postawić na jakiś dobry ekspres do kawy, który kosztować Was może nawet i ponad dwa tysiące złotych. Poza tym niezbędna Wam będzie tutaj zmywarka, a najlepiej zmywarko-wyparzarka, lady chłodnicze, a także chłodziarko-zamrażarki. Dodatkowo dobrze jest mieć piec konwekcyjno-parowy do serwowania ciast, ciasteczek i innych smakołyków. Latem natomiast Wasi klienci na pewno będą mieli ochotę na lody z dystrybutora.

Bar szybkiej obsługi

Nieco inaczej wygląda to w barach szybkiej obsługi. W tym przypadku możecie pominąć lady chłodnicze, ekspresy do kawy czy dystrybutory lodów. Mimo wszystko niezbędne będą Wam kuchenki czy grille, gdzie przygotujecie swoim klientom burgery i inne tego typu dania. Za takimi produktami najlepiej rozejrzeć się w hurtowni gastronomicznej.

« »

Dodaj komentarz