Sprzęt gastronomiczny do obsługi imprez plenerowych
22 Sie
9:41

Sprzęt gastronomiczny do obsługi imprez plenerowych

Coraz więcej firm cateringowych stara się zwiększać ilość dodatkowych ofert. Oprócz podstawowych usług w lokalach gastronomicznych istnieje zapotrzebowanie na przyjęcia plenerowe. Wiąże się to z modą na ekologię i bardziej naturalne spędzania wolnego czasu. Dodatkowo dochodzi zwiększająca się ilość pikników i festynów organizowanych szczególnie w sezonie letnim.

 Jak wykonawca musi się przygotować?

Aby można było użytkować kuchnię na wolnym powietrzu, należy przewidzieć czynniki związane z brakiem prądu i ograniczeniami miejsca, w którym następuje wykonanie usługi. Problemy logistyczne związane są również z obsługą dużej ilości klientów w krótkim czasie. Stąd wiele firm stosuje taborety gazowe. Te urządzenia są proste w rozstawieniu i nie potrzebują dostępu prądu. Występują w różnych mocach i wymiarach dostosowanych do wymiarów naczyń. Pozwala to na ustawienie ich na blatach roboczych tak, aby gotowanie było atrakcyjne dla uczestników spotkania. Każdy taki palnik wyposażony jest w zawór odcinający dopływ gazu. Podłączenie do butli gazowej następuje przez przewód o określonej długości. Zaleca się montaż takiego zestawu przez osobę posiadającą uprawnienia do takich czynności. Można łączyć takie palniki w zestawy odpowiednie do potrzeb konkretnego gotowania plenerowego.

 Bezpieczeństwo użytkowania

Przed przystąpieniem do gotowania na taboretach gazowych należy sprawdzić stan przyłączy i przewodu gazowego. Oprócz uszkodzeń mechanicznych należy sprawdzić, czy nie ma luźnych opasek zaciskowych i zaworów. Po takiej kontroli można bezpiecznie użytkować sprzęt. Należy uważnie przewidzieć miejsce rozstawienia palników i blatów roboczych. Oprócz ergonomii ma to na celu doprowadzenie do wykluczenia ryzyka wypadku przy pracy. Nie można pozostawiać w obrębie miejsca gotowania przedmiotów łatwopalnych i niebezpiecznych.

 Jak zaplanować stoisko gastronomiczne?

Organizator planując wykonanie zlecenia, musi wcześniej zaplanować, jaki będzie układ stanowiska gastronomicznego. Chodzi tu o zapewnienie szybkości sprawnej obsługi klientów oraz ergonomii pracy dla obsługi. Stoły należy rozstawić w odpowiedniej kolejności. Najlepiej ten z taboretami gazowymi umieścić w pewnej odległości od punktu obsługi. Ułatwi to gotowanie i nie będzie zagrażało to oparzeniami osób postronnych w przypadku wypadku. Bliżej można umieścić przedmioty potrzebne do bezpośredniej obsługi i dodatki spożywcze. W ten sposób możemy zapewnić klientom łatwość wyboru. Stosując zasilanie gazowe, należy ustawić tablice informacyjne i zakazy wstępu dla osób postronnych. Można również wygrodzić takie miejsce taśmą ostrzegawczą widoczną z dużej odległości. Dodatkowym zabezpieczeniem jest szkolenie personelu na temat możliwych zagrożeń.

« »

Dodaj komentarz