Warnik do wody - wszystko co musisz wiedziec
29 Paź
4:28

Warnik do wody – wszystko co musisz wiedzieć

Warnik do wody to urządzenie, które coraz częściej możemy zobaczyć w różnego typu barach i bufetach. Jak ono działa i czy znajduje zastosowanie jedynie w gastronomii?

Jak skonstruowany jest warnik do wody?

Warnik jest naczyniem wykonanym najczęściej ze stali nierdzewnej. Umożliwia to łatwe czyszczenie urządzenia. Konstruowany jest w sposób umożliwiający jego szczelne zamknięcie. Często wyposażony jest w nienagrzewające się rączki, wykonane z tworzywa sztucznego takiego jak np. polipropylen, umożliwiające bezpieczne przenoszenie nawet gdy znajduje się w nim gorący płyn. Także pokrywki zazwyczaj wyposażone są w uchwyt umożliwiający otworzenie urządzenia bez ryzyka poparzenia. Warniki do wody wyposażane są w jedną lub zestaw większej ilości grzałek elektrycznych umożliwiających zarówno zagotowanie znajdujących się w nich płynów jak i późniejsze utrzymywanie ich wysokiej temperatury. Grzałki często nie mają bezpośredniego kontaktu z podgrzewanym płynem i są od niego oddzielone przegrodą. Zapobiega to ich zabrudzeniu i odkładaniu się na nich kamienia. Bardziej rozwinięte wersje urządzenia wyposażone są także w termostat. Umożliwia on utrzymywanie temperatury płynu wewnątrz urządzenia na poziomie zadanym przez użytkownika. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury wody termostat wyłącza grzałkę. Analogicznie gdy temperatura płynu spadnie poniżej pewnej wartości termostat spowoduje samoczynne załączenie się grzałki w celu doprowadzenia zawartości urządzenia do żądanej temperatury. W dolnej części urządzenia znajduje się kranik umożliwiający nalewanie jego zawartości do podstawionego naczynia. Wyposaża się je także często we wskaźniki poziomu płynu wewnątrz urządzenia. Mogą być wykonane jako jedno lub wielopowłokowe. Wykonanie ścianek urządzenia z kilku warstw skutkuje lepszą izolacją termiczną wody wewnątrz urządzenia. Wpływa to korzystnie na ilość zużywanej energii elektrycznej niezbędnej do utrzymania wysokiej temperatury zawartości. Niektóre warniki oprócz podgrzewania wody umożliwiają podgrzewanie także innych napoi takich jak wino czy piwo.

Zastosowanie warników

Warniki idealnie nadają się do używania na wszelkiego rodzaju imprezach takich jak wesela, komunie czy bankiety. Każdy z gości może dzięki takiemu urządzeniu sam zaparzyć sobie kawę czy herbatę. Pozwala to zaoszczędzić czas obsługi niezbędny na przyrządzanie gorących napojów. Znajdą także zastosowanie w przypadku hoteli wydających śniadania. Mniejsze wersje urządzenia świetnie nadają się do użytku niekomercyjnego. Rodzinne spotkanie przy grillu na którym każdy sam będzie mógł w dowolnej chwili nalać sobie swój ulubiony gorący napój jest  świetnym pomysłem.

Jak widać zakup warnika może być korzystny zarówno dla przedsiębiorcy z branży gastronomicznej jak i dla rodziny często urządzającej wspólne spotkania.

Inspirowane: Tanake.com.pl – wyposażenie gastronomii

« »

Dodaj komentarz